ساخت وتولید و ماشين ابزار
صنعت دریای بیکران 
قالب وبلاگ
کرنش سنج ها در ساختار کامپوزيت   

                            Dolphin


ادامه مطلب
[ شنبه 1387/08/25 ] [ 21:56 ] [ یونس فرشی ] [ ]
مزاياي ياتاقانهاي لغزشي نسبت به غلتشي :

                                                          Bearing


ادامه مطلب
[ شنبه 1387/08/25 ] [ 21:47 ] [ یونس فرشی ] [ ]
فرآیند جوشکاری لیزری
 
 
 


ادامه مطلب
[ شنبه 1387/08/25 ] [ 21:14 ] [ یونس فرشی ] [ ]
ياتاقان‌ها اجزايي از خودرو هستند كه براي ايجاد محل استقرار و هدايت قطعات متحرك نظير شافت‌ها و اكسل‌ها استفاده مي‌شوند. ياتاقان‌ها از لحاظ نوع حركت به دو نوع تقسيم مي‌شوند:

1. ياتاقان‌هاي لغزشي
2. ياتاقان‌هاي غلتشي
 
                                                                
ادامه مطلب
[ شنبه 1387/08/25 ] [ 15:14 ] [ یونس فرشی ] [ ]
(Ball Screws Handbook (NSK

NSK

Ball Screw

?Chapter 1: What is a Ball Screw
Chapter 2: Construction of Ball Screws and Their Functional
Chapter 3: How to Use Ball Screws
Chapter 4: Selection of Ball Screws-Primary Course
Chapter 5: Selection of Ball Screws-Intermediate Course

(Download (3.3MB

Source : www.eu.nsk.com

[ شنبه 1387/08/11 ] [ 23:38 ] [ یونس فرشی ] [ ]

ساچمه زنی (Shot Peening)

ساچمه زنی (Shot Peening) فرایندی معروف و در عین حال مهم است که نیاز به معرفی و توسعه دارد.


ادامه مطلب
[ شنبه 1387/08/11 ] [ 23:34 ] [ یونس فرشی ] [ ]

فولاد

انواع مختلف فولاد کاربرد فراوانی در ساخت چرخدنده دارند که این به دلیل حیطه ی وسیع و تغییر پذیر مشخصات همراه با قابل دسترس بودن و توانایی ترکیب استحکام بالا و قیمت کم در واحد کیلو گرم . انواع وسیع فولاد که بکار می روند از فولاد های کربنی ساده تا فولاد های پر آلیاژ درجه بندی می شوند . باز فولادهای بکاررفته خود در مقدار کربن متفاوت اند . انتخاب نهایی ، البته با توجه به فاکتور هایی چون مقدار استحکام ، اندازه ی مورد نیاز چرخدنده ، شرایط کار و سایر ملاک های طراحی انجام می شود .

                       


ادامه مطلب
[ شنبه 1387/08/11 ] [ 23:23 ] [ یونس فرشی ] [ ]

توليد قطعات سوپرآلياژي به روش ريخته­گري

براي توليد يک قطعة سوپرآلياژي به روش ريخته­گري به­خصوص پرة توربين که مهم­ترين قطعه سوپرآلياژي است، چهار مرحله بايد انجام شود:


ادامه مطلب
[ شنبه 1387/08/11 ] [ 23:19 ] [ یونس فرشی ] [ ]

در فرايندهاي اول قالب هائي به صورت دائمي(die) يا غير دائمي (mold) براي ساخت قطعات تهيه ميشوند سپس ماده ي خام به صورت مذاب(خميري شكل) در امده و در قالب شكل مورد نظر را به خود ميگيرد. معمولا قطعات فلزي بعد از اين فرايند براي در امدن به شكل مطلوب بايد ماشين كاري شوند ولي قطعات غير فلزي مثل پلاستيك نيازي به فرايندهاي تكميلي ندارند.


ادامه مطلب
[ شنبه 1387/08/11 ] [ 23:16 ] [ یونس فرشی ] [ ]
   سختي آب براساس نسبت 17.1ppm كربنات كلسيم بر U.S گالن كه اصطلاح grain ناميده  مي­شود، محاسبه مي گردد. در اصل سختي آب توسط يونهاي كلسيم و منيزيم ايجاد مي شود. وجود عناصري مانند آهن و آلومينيوم در آب نيز اثرات خورندگي را افزايش مي دهد. سختي آب مي تواند توسط روي (Zine) كه از لوله هاي گالوانيزه جديد نشات مي گيرد به تدريج زياد شود.

ادامه مطلب
[ شنبه 1387/08/11 ] [ 23:11 ] [ یونس فرشی ] [ ]
يكي از مهم‌ترين نتايج به دست آمده از مطالعات انسان‌شناسي و مقايسه انسان‌‌هاي اوليه با انسان‌هاي امروزي اين است كه با تكامل انسان،‌ ابعاد ظاهري و بويژه قد كاهش و به موازات آن حجم مغز افزايش يافته است. بدون ترديد اولين چيزي كه به ذهن انسان خطور مي‌كند اين است كه بايد بين ابعاد بدن انسان و حجم مغز و تكامل انسان امروزي ارتباطي وجود داشته باشد.
ادامه مطلب
[ شنبه 1387/08/11 ] [ 22:39 ] [ یونس فرشی ] [ ]

لیزر و EDM

بزرگترین حسن تمامی فرآیندهای EDM این است که یک فرآیند ساختی غیر تماسی است. با این روش هیچ یک از تنشهای روشهای سنتی ایجاد نمی گردد و شما می توانید کارهایی را انجام دهید که با ابزارهای رایج امکان آن وجود ندارد.


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1387/08/07 ] [ 18:32 ] [ یونس فرشی ] [ ]

نقش PLC در اتوماسيون صنعتي

 PLC


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1387/08/07 ] [ 18:23 ] [ یونس فرشی ] [ ]

ماشینکاری فرا صوتی

 

مقدمه:

ماشینکاری آلتراسونیک (USM ) یکی از فرایندهای غیرسنتی ماشینکاری مکانیکی میباشد این فرایند به منظورماشینکاری مواد سخت ویا  شکننده(رسانا و غیر رسانا) که سختی آنها معمولا"بیش از RC 40 است بکار گرفته میشود.این روش ماشینکاری از یک ابزار به شکل معین و حرکت مکانیکی با بسامدبالاو یک دوغاب ساینده استفاده میکند .درUSM  برداشت مواد توسط دانه های سایندهای صورت می گیردکه به وسیله یک ابزاردر حال ارتعاش (به صورت عمود بر سطح قطعه کار) به حرکت واداشته شده اند.  

 

 


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1387/08/07 ] [ 12:10 ] [ یونس فرشی ] [ ]
واتر جت (water jet)  چیست؟

 

واتر جت (water jet)


ادامه مطلب
[ سه شنبه 1387/08/07 ] [ 12:3 ] [ یونس فرشی ] [ ]
جعبه دنده  

جعبه دندنه هاي دستي معمولاً از شيوه اي به نام (H-pattern) براي تعويض دنده استفاده مي کنند اما اگر به شيوه تعويض دنده در موتور سيکلتها توجه کرده باشيد مي دانيد که آنها براي تعويض دنده از شيوه اي متفاوت بهره مي گيرند. در موتور سيکلتها معمولاً تعويض دنده با فشار دادن به بالا و پايين يک اهرم بوسيله پا صورت مي پذيرد. اين شيوه در تعويض دنده بسيار سريعتر از گونه (H-pattern) مي باشد. اينگونه جعبه دندنه ها اصطلاحاً جعبه دندنه ترتيبي (Sequential Manual Transmission) ناميده مي شود.    


ادامه مطلب
[ دوشنبه 1387/08/06 ] [ 23:30 ] [ یونس فرشی ] [ ]
انواع و اقسام.طريقه ساخت وكاربرد چرخ دنده ها  
www.sames.ir
 
  

اساسا چرخدنده ها شکل تکامل یافته چرخ های اصطکاکی هستند که برای جلوگیری از لغزش و اطمینان از یکنواختی حرکت نسبی دندانه به آنها اضافه شده است.

کاربردها، انواع چرخدنده ها، محاسن و معایب چرخدنده ها، شراط فیزیکی لازم در چرخدنده ها، روشهای ساخت چرخدنده ها و ... مواردی هستند که در این مقاله به آنها پرداخته شده است.

     کاربردها:

از جمله موارداستفاده از چرخدنده ها انتقال دورونیزقدرت از محوری به محور دیگروهمچنین تغییر حرکت دورانی به خطی و بالعکس از دیگر کاربردها میباشد.

 

انواع چرخدنده ها:


ادامه مطلب
[ دوشنبه 1387/08/06 ] [ 23:22 ] [ یونس فرشی ] [ ]

کد های کامل cnc

G-codes

G00   Positioning in Rapid
G01   Linear Interpolation
(G02   Circular Interpolation (CW
(G03   Circular Interpolation (CCW
G04   Dwell
G07   Imaginary axis designation
G09   Exact stop check
G10   Program parameter input


ادامه مطلب
[ دوشنبه 1387/08/06 ] [ 23:13 ] [ یونس فرشی ] [ ]

روش طراحي قالبهاي فورج با كامپيوتر( CAD-CAM) و توليد توسط ماشينهاي NC , CNC و اسپارک

طراحي قالبهاي فورج با استفاده از نرم افزارها و كامپيوتر ، صنعت قالبسازي را دچار تحولهاي جديدي نموده است و استفاده از كاربردهاي تكنولوژيكي اين پروسه يكي از كوتاهترين و با صرفه ترين روشهاي طراحي قطعات صنعتي و قالبهاي صنعتي ميباشد .

در طول دهه گذشته از كامپيوترها به شكل گسترده اي براي كارهاي پتك كاري و طراحي قالبهاي فورجينگ استفاده شده است .


ادامه مطلب
[ دوشنبه 1387/08/06 ] [ 22:57 ] [ یونس فرشی ] [ ]
اشنایی باCMM  

« در سال1950 دو پيشرفت در عرصه اندازه گيري روي داد . يكي از آنها سيستم شبكه هاي انكساري ( Diffraction Gratings ) بود كه توانست اندازه گيري حركت محورها را با دقت بالايي انجام دهد و ديگري به كار بردن ياتاقان هاي خطي بدون اصطكاك در محور ماشين ها و كنترل اتوماتيك آن ها بود . اين مسأله به طراحي CMM ها انجاميد .ماشين هايي كه ميز آن ها قابليت حمل قطعات بزرگ را دارند و اندازه گيري را در سه محور متعامد انجام مي دهند . ماشين هاي اوليه يك گلويي داشتند كه يك Probe با دماغه مخروطي در آن نصب مي شد . محورها حركت مي كردند تا Probe روي سوراخي كه مختصات آن اندازه گيري مي شد قرار گيرد . سپس داخل سوراخ رانده مي شد و نيرويي كه توسط مخروط وارد مي شد به اندازه اي بود كه محورهاي كم اصطكاك امكان مركز شدن را مي يافتند . به اين ترتيب موقعيت سوراخ نسبت به مبدأ مشخص مي گرديد و بر روي شمارنده دكاتروني نمايش مي يافت . اين شمارنده بعدها با ديودهاي نوري تعويض گشت . همچنين پيشرفت هاي ديگري بر كارايي CMM هاي بزرگ افزود . يكي تعويض پراب هاي قبلي با پراب هاي تماسي (Touch Trigger) و ديگري كاربرد كامپيوتر در كنترل ، ثبت و پردازش حركت محورها بود . ماشين هاي امروزي از همان اصول پيروي مي كنند .

ü Probe هاي تماسي


ادامه مطلب
[ دوشنبه 1387/08/06 ] [ 22:54 ] [ یونس فرشی ] [ ]
مقاله زیر نوشته مهندس سعید شادروانان است و در مجله موتور چاپ شده است.

چكیده
در سال‌های اخیر، توانمندیهای پرنده های كوچك (mini aerial vehicles) و میكروپرنده‌ها (MAV's) به منظور انجام عملیات شناسایی، اكتشاف و تجسس در كنار هواپیماهای بدون سرنشین (UAV)، بسیار مشهود بوده است. انتخاب تركیب مناسبی از سیستم پیشرانش (موتور و ملخ)، یكی از مهمترین مراحل تعیین كننده در طراحی این وسایل پرنده میباشد. در این مقاله به مطالعه و بررسی سیستم اندازه‌گیری و محاسبه كارآیی بخش پیشرانش میكروپرنده‌ها پرداخته خواهد شد. همچنین آزمایشات تجربی مختلف در راستای محاسبه نیروی تراست و توان تولیدی در این وسایل پرنده شرح داده میشود. نتایج حاصل از آزمایشات تجربی با داده‌های شركت سازنده مقایسه شده و از این طریق، صحت روند آزمایشات بررسی میگردد. بررسی سیستم‌های اندازه‌گیری و انجام آزمایشات تجربی، موجب بهینه شدن روند طراحی ملخ‌ها و انتخاب مناسب موتور با توجه به پارامترهای انجام مأموریت وسیله پرنده خواهد شد.

كلمات كلیدی : میكروپرنده، مشخصه‌های سیستم پیشرانش، آزمایشات تونل باد، بهینه‌سازی ملخ.


مقدمه
اخیراً، طراحی، پیشرفت و گسترش پرنده‌های كوچك بدون سرنشین توجه بسیاری از متخصصین را به خود جلب نموده است. دهانه بال این وسایل پرنده بین 0.3 تا 2.5 متر (1 تا 8 فوت) و محدوده وزنی آنها بین 1 تا 10 كیلوگرم میباشد. آنها قادرند محموله‌ای با وزن بیش از یك كیلوگرم را در شرایط مختلف حمل كنند. با چنین توانایی، آنها توانایی حمل محموله‌هایی نظیر دوربین‌های هوایی، سنسورهای شیمیایی و زیست محیطی، مواد منفجره، سیستم جمع‌آوری اطلاعات و ... را دارند.
حدود 60 درصد وزن كل پرنده‌های كوچك را سیستم پیشرانش آنها تشكیل میدهد و این در حالی است كه سهم وزنی محموله، سیستم‌های كنترل و سازه روی هم 40 درصد از وزن كل میباشد. نتایج حاصل از آنالیز حساسیت در مورد برخی میكروپرنده‌ها نشان میدهد كه در مقابل افزایش نیروی پسای هواپیما به میزان 0.01 نیوتن (1 گرم)، مداومت پروازی هواپیما به میزان 180 ثانیه كاهش مییابد. همچنین افزایش یك گرم به جرم هواپیما، 3 ثانیه مدت زمان مداومت پروازی را كاهش میدهد. لذا، اندازه و وزن سیستم پیشرانش در كارآیی پروازی وسیله پرنده نقش بسزایی را ایفا میكند. استفاده از ملخ به عنوان تأمین كننده نیروی تراست، برای پرنده‌های كوچك و میكروپرنده‌ها مناسبترین گزینه میباشد. با توجه به سطح تكنولوژی كنونی، موتورهای احتراق داخلی كوچك و موتورهای الكتریكی به عنوان مولد قدرت در پرنده‌های كوچك استفاده میشوند. مناسبترین سوخت مورد استفاده در موتورهای احتراق داخلی، سوخت‌های پایه متانول میباشد و منبع ایجاد انرژی در موتورهای الكتریكی، انواع باتریها و سلول‌های خورشیدی به‌شمار میروند.ادامه مطلب
[ دوشنبه 1387/08/06 ] [ 10:6 ] [ یونس فرشی ] [ ]
نگاهی به گیربکس اتوماتیک (1)
اگر شما یک ماشین با گیربکس اتوماتیک رانده باشید ، دو تفاوت بزرگ بین گیربکس های اتوماتیک و گیربکس های دستی را می شناسید :
خودرو های دارای گیربکس اتوماتیک پدال کلاچ ندارند .
خودرو های دارای گیربکس اتوماتیک نیازبه تعویض دنده دستی ندارند . یک بار شما دنده را در حالت drive قرار می دهید ، همه چیز ها دیگر خودکار عمل می کند .
گیربکس اتوماتیک ( بعلاوه مبدل گشتاور ) و گیربکس دستی ( با کلاچ ) دقیقاً مانند هم عمل می کنند ، اما از راه های کاملاً متفاوت. روش گیربکس اتوماتیک برای تعویض دنده کاملاً شگفت انگیز است .
ادامه مطلب
[ یکشنبه 1387/08/05 ] [ 22:21 ] [ یونس فرشی ] [ ]

 

صفحه نخست

 

 

 

مدير امور مهندسي فروش و خدمات پس از فروش شركت ماشين‌سازي تبريز گفت:

با تلاش صنعتگران اين واحد ماشين سي‌ان‌سي در تيپ تي‌سي ‪ /cnc-tc20/ ۲۰‬طراحي و به توليد انبوه رسيده است.


محمدباقر ممقاني روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: با توليد ‪ ۳۰‬دستگاه از اين ماشين ابزار تا پايان سال جاري، بخش مهمي از نياز داخلي به اين نوع ماشين تامين خواهد شد.


وي گفت: برنامه توليد اين ماشين براي سال آينده ‪ ۵۰‬دستگاه پيش‌بيني شده است.


ممقاني افزود: كليه مراحل طراحي و ساخت اين ماشين ابزار در داخل كشور و توسط متخصصان ماشين‌سازي تبريز صورت گرفته و فناوري آن بومي ايران است.


به گفته‌ي وي، ماشين سي‌ان‌سي تي‌سي ‪ ۲۰‬با ‪ ۷۲۰‬ميليون ريال در اختيار مراكز صنعتي و توليدي كشور قرار مي‌گيرد.


اين نوع ماشين ابزار در صنايع خودروسازي كاربرد وسيع دارد و توليد و عرضه آن گامي در جهت تامين بخشي از نيازهاي اين صنايع محسوب مي‌شود.


مدير امور مهندسي فروش و خدمات پس از فروش شركت ماشين‌سازي تبريز گفت:

در سال آينده ماشين ابزار ديگر بنام سي‌ان‌سي تي‌ام‌اي ‪ /cnc-tme40/ ۴۰‬دراين واحد صنعتي به توليد انبوه مي‌رسد.


براساس برآوردهاي اوليه قرار است خط توليد اين ماشين بين ‪ ۲۰۰‬تا ‪۲۵۰‬ دستگاه طراحي شود.


وي گفت: با طراحي و توليد اين دو ماشين ابزار از خروج ميزان قابل توجهي ارز براي واردات اين ماشين‌ها توسط صنعتگران جلوگيري خواهد شد.


ماشين‌سازي تبريز بزرگترين شركت توليدكننده ماشين‌هاي ابزاردر خاورميانه است و توان رقابتي اغلب توليدات آن با كشورهاي صاحب فناوري اروپايي در آسياي شرقي به اثبات رسيده است.


ممقاني يادآور شد: در زمان حاضر ‪ ۳۰‬تيپ ماشين تراش ، فرز و ماشين سنگ در اين واحد توليد و به بازارهاي داخلي و خارجي عرضه مي‌شود. واحد صنعتي ماشين‌سازي تبريز در دهه ‪ ۴۰‬در منطقه قراملك در غرب تبريز راه‌اندازي شده است و يكي از مراكز مهم متعلق به بخش صنعت سنگين در كشور محسوب مي‌شود.
ادامه مطلب
[ یکشنبه 1387/08/05 ] [ 22:14 ] [ یونس فرشی ] [ ]

   :: ماشین های افزار

      وظیفه هر ماشین افـزار بـراده برداری از فلز است و هر ماشین ابزاری به روش خاصی از فلز براده برداری می کند. برای مثال در یک نوع (ماشین تراش) یک رنده، از قطعه در حال دوران براده برداری می کند. در حالیکه در نوع دیگری (ماشین فرز) ابزار می چرخد و براده از روی کار برداشته می شود. هر ماشین ابزار برای کار به خصوصی استفاده می شود که بستگی به نوع ماشین کاری مورد نیاز دارد. بعضی از این ماشین ها را می توان در عملیات مختلف ماشین کاری استفاده نمود. د  ر ادامه فهرست ماشین های مختلف آورده شده، اما باید توجه داشت که این ماشین ها صرفا برای عملیات ماشین کاری مطرح شده استفاده نمی شوند. این ماشین ها عبارتند از :

     1- ماشین تراش برای عملیات روتراشی، داخل تراشی، پیچ تراشی و غیره.
     2- ماشین سنگ گردساب برای تولید قطعه های استوانه ای دقیق.
    
۳- ماشین صفحه تراش برای براده برداری از بلوک ها و صفحه های فولادی برای کاهش ضخامت و گونیا کاری
        صفحه ها .

     4- ماشین سنگ تخت ساب برای تولید قطعه های تخت دقیق.
    
۵- ماشین فرز برای براده برداری سریع، ماشین کاری شیارها و تورفتگی ها، سوراخکاری، ماشین کاری
        جاخارها و غیره.
     6-
ماشین فرز کپی برای تولید دقیق حفره ها و ماهیچه ها با شکل های پیچیده.

علاوه بر ماشین های اصلی بالا، تجهیزات فرعی دیگری وجود داردکه بدون آنها هیچ کارگاهی کامل نیست. این تجهیزات عبارتند از :
اره لنگ، ماشین های سوراخکاری، سنگ ابزار تیز کن، تجهیزات سخت کاری، تجهیزات پولیش کاری و غیره.
 

 :: ماشین تراش

اولین کاربد ماشین تراش، تراش کاری قطعه های دوار است. شکل قطعه با دوران قطعه کار نسبت به یک ابزار برش تک لبه به وجود می آید. برای ماشین کاری محیط خارجی، ابزار برش به موازات محور دوران حرکت می کند که به آن عملیات روتراشی می گویند.تراشکاری را می توان در داخل قطعات نیز انجام داد که به آن عملیات داخل تراشی گویند. زمانی که ابزار پیشانی قطعه ها را ماشین کاری کند به آن عملیات کف تراشی گویند.
 

 :: ماشین سنگ گردساب

از این ماشین ابزار برای سنگ زنی قطعه های مدور و دقیق قالب استفاده می شود. براده به وسیله یک قرص سنگ دوار که در تماس با قطعه کار در حال دوران است از قطعه کار جدا می شود.در عملیات ماشین کاری معمولی محور سنگ با محور قطعه کار موازی است. از نکات مهم و قابل ذکر تواناییهای سنگ گردساب امکان براده برداری از قطعه های سخت کاری شده است. علاوه بر توانایی فوق، تلرانس کاری دقیق و کیفیت سطح بالایی به وسیله این ماشین به دست می آید.
 

 :: ماشین صفحه تراش

یک قالب معمولا از تعدادی صفحه فولادی تشکیل شده که به یکدیگر وابسته شده اند. هر یک از این صفحه ها باید دارای سطح های موازی باشند و چهار طرف صفحه ها باید گونیا کاری شود. عمده ترین کار ماشین صفحه تراش تولید صفحه های تخت است. از این ماشین ابزار برای آماده سازی بلوک های اولیه قالب استفاده می شود.
 

 :: ماشین سنگ تخت ساب

ماشین سنگ تخت ساب عملیات مشابه ای مانند ماشین سنگ گردساب، روی سطح های تخت انجام می دهد. عملیات سنگ زنی تخت معمولا مانند عملیات سنگ تراشی است. کیفیت سطح نهایی و دقت ابعادی خوبی بر روی فولاد سخت کاری شده یا فولاد نرم با این ماشین به دست می آید.
 

 :: ماشین سنگ فـرز

به عمل براده برداری از قطعه کار به وسیله ی یک تیغه فرز دوار عملیات فـرزکاری گویند. قطعه کار  نسبت به ابزار برش می تواند در سه راستای پی در پی و عمود بر هم حرکت کند. این سه راستا عبارتند از : طولی، عرضی و ارتفاعی. به طور کلی دو نوع ماشین فرز وجود دارد. در نوع اول محور ابزار برش عمد بر سطح قطعه کار است. به این نوع، ماشین فرز عمودی گویند. در نوع دیگر محور ابزار موازی با سطح قطعه کار است. به این نوع، ماشین فرز افقی گویند.
 

 :: فـرزکاری کپی

اصول عملکرد این ماشین افزار مشابه با ماشین فرز عمودی است. در این ماشین با یک تیغه فرز انگشتی عمل براده برداری  به شکل یک سری خطوط برش انجام می شود. در فرزکاری کپی، شکل مورد نیاز را با کپی مستقیم و توسط یک میله لمس کننده که با کله گی ابزار برش تنظیم شده است از روی نمونه یا الگو تولید می کنند. این الگو بایستی با دقت ساخته شود.

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه 1387/08/05 ] [ 22:12 ] [ یونس فرشی ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ در راستای ارایه اطلاعات برای مهندسین ودانشجویان راه اندازی شده است
امید است که گام کوچکی برای پیشرفت صنعتی کشور برداشته شود.
(من اهل تبریز هستم و مهندسی ساخت و تولید دارم. )
امکانات وب